Czy Polacy znaleźli się na granicy wytrzymałości i czy czeka nas rewolucja, która skanalizuje drzemiące w społeczeństwie pokłady gniewu? Czy słowo kryzys, odmieniane w ostatnich latach przez wszystkie możliwe przypadki, doprowadzi do powszechnego przełomu, czy tylko chronicznej frustracji jednostek, którym się w życiu nie powiodło?
W maju 2013 r., nakładem wydawnictwa Jirafa Roja, na rynku pojawi się książka pt. „sPokolenie, czyli Gniew” autorstwa Andrzeja Te. Schemat fabularny powieści oparty został na trzech historiach, które - wraz z rozwojem wydarzeń – łączą się w jedną, niestety, mało optymistyczną opowieść. Pierwszoplanowych bohaterów jest kilku, są to osoby wywodzące się z różnych środowisk, w różnym wieku, napiętnowani odmiennymi doświadczeniami, z całą jednak pewnością łączy ich wszystkich jedno – poczucie niespełnienia, swoistej niesprawiedliwości oraz pragnienie działania na rzecz odmiany losu własnego i – w przypadku niektórych postaci – również innych. Co ciekawe, autorowi udało się stworzyć powieść nie tylko wielowątkową, ale i wielowymiarową. Wielowymiarowość polega tu na ukazaniu różnych obliczy gniewu, od samych początków, przyczyn rodzącej się negacji, po ostateczne nagromadzenie się złości, prowadzące do eksplozji, ofiar…
Wizja polskiej współczesności, przedstawiona przez Andrzeja Te w „sPokoleniu…”, jest bez wątpienia mało optymistyczna, lecz niepozbawiona błyskotliwych oraz niezwykłych refleksji, które niewątpliwie chwycą czytelnika za gardło i przyduszą na czas lektury tej wartko poprowadzonej opowieści. Ponadto książka zaskakuje niepowtarzalną oryginalnością funkcjonującą na kilku poziomach, m.in. stylu, doboru bohaterów (brak tu jednoznacznych postaci, z którymi łatwo jest się czytelnikowi utożsamić, polubić), jak i sposobu prowadzenia narracji, a właściwie charakteru samego narratora, który wielokrotnie przejmuje mroczny klimat i skrajne emocje, którymi kipią poszczególne sceny oraz „grające” w nich postacie.
„sPokolenie, czyli Gniew” to pozycja pod wieloma względami silnie prowokująca i skłaniająca do przemyśleń, pełna czarnego humoru, sarkazmu, groteski i – czego nie można nie zauważyć – przejaskrawień i przesady, dających jednak niespodziewanie interesujący efekt końcowy, uderzający z pełną mocą w dobrze nam znaną (i w tym wypadku raczej nielubianą) codzienność.
Nowość warszawskiego wydawnictwa doceniły również, poprzez objęcie patronatu medialnego, następujące redakcje: Radio Akadera 87,7 FM, Radio Aktywne, Magazyn Literacki Książki, Kwartalnik Literacki Wyspa, dlastudneta.pl, independent.pl, granice.pl.
Do współpracy nad książką Jirafa Roja pozyskała Jarosława Czechowicza, autora słynnego bloga „Krytycznym okiem”.
- Bohaterowie sPokolenia są pokrzywdzeni przez chorą rzeczywistość - podsumowuje krytyk. – Nie da się z niej wyleczyć, można od niej uciekać. Andrzejowi Te udało się (…) zrobić z tego swego rodzaju prowokacyjne arcydzieło. Świetna jest wieloznaczność jego gniewu i dialogi.
Autor podpisywać będzie książkę podczas IV Warszawskich Targów Książki w sobotę 18 maja 2013 r. od godziny 16 do 17 na stanowisku Biblioteki Analiz (sektor D4, stanowisko 57).
Więcej informacji:
Tytuł: „sPokolenie, czyli Gniew”.
Autor: Andrzej Te (www.andrzeje.pl).
Wydawnictwo: Jirafa Roja (jirafaroja.pl).
Liczba stron: 197.
Cena: 25 zł.
Link do strony artykułu: https://2fstatic.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/gniew-pokolenia